Čítanie rozprávok by malo byť zábavou pre celú rodinu. Nie je však jednoduché zaujať pozornosť detí, najmä ak už počuli príbeh niekoľkokrát predtým. Ponúkame vám niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu prečítať rozprávku tak, aby to bola zábava pre všetkých.
1. Zvoľte vhodný čas a miesto
Vyhliadnite si vhodný čas a miesto pre rozprávky na čítanie. Uistite sa, že deti sú odpočinuté a nemajú žiadne iné záväzky. Môže to byť večer pred spaním, poobede po návrate zo školy či škôlky alebo počas víkendu. Miesto by malo byť tiché a bez rušivých faktorov, ako napríklad televízor alebo hlučná hudba.
2. Získajte pozornosť detí
Predtým, ako začnete čítať, získajte pozornosť detí. Môžete použiť rôzne spôsoby. Napríklad tým, že sa opýtate, čo si myslia, že sa stane v príbehu. Alebo tým, že im vysvetlíte, čo sa už v príbehu stalo. Môžete tiež požiadať deti, aby vám skúsili povedať, o čom bude príbeh na základe názvu alebo obrázku rozprávky.
3. Vytvorte atmosféru
Ak je to možné, snažte vytvoriť príjemnú atmosféru predtým, ako začnete čítať. Môžete sa napríklad dohodnúť na tom, že všetci si oblečú pyžamá a pripravia si obľúbený nápoj. Môžete tiež zapáliť sviečky alebo použiť iné prvky, ktoré pomôžu vytvoriť príjemnú a uvoľnenú atmosféru. Deti sa budú cítiť omnoho pohodlnejšie a sústredia sa na rozprávku. Vytváranie atmosféry tiež pomáha vytvoriť zvyk a rutinu, ktorú budú deti pravidelne očakávať a tešiť sa na ňu.
4. Vyberte vhodnú rozprávku
Vyberte rozprávku, ktorá bude pre deti zaujímavá. Uistite sa, že rozprávka je vhodná pre vek detí, a že príbeh je pre nich zrozumiteľný. Ak deti majú obľúbené postavy, vyberte rozprávku, ktorá obsahuje tieto postavy. Môžete tiež vybrať rozprávku na základe témy, ktorá je aktuálne pre ne zaujímavá.
5. Použite rôzne hlasy a intonácie
Ak čítate príbeh s rôznymi postavami, skúste im pridať rôzne hlasy a intonácie. Týmto spôsobom môžete povzbudiť deti, aby si predstavovali rôzne postavy a udržali ich pozornosť. Ak sa v rozprávke vyskytujú zvieratá, skúste ich napodobniť, aby sa rozprávka stala ešte zábavnejšou a autentickejšou.
6. Zapojte deti do čítania
Rozprávky pre deti nie sú len o tom, aby ste ich čítali deťom. Zapojenie detí do čítania je skvelý spôsob, ako rozvíjať ich jazykové a čitateľské schopnosti. Požiadajte deti, aby vám pomohli čítať alebo nechajte ich prečítať celé časti rozprávky. Deti sa budú cítiť zapojenejšie a bude to zábava pre celú rodinu.
7. Zostaňte v kontakte s postavami
Pri čítaní rozprávky sa snažte zostať v kontakte s postavami a ich príbehmi. Pýtajte sa detí, čo si myslia o postavách a situáciách v príbehu. Týmto spôsobom sa deti zapájajú do rozprávky a učia sa rozvíjať svoje myšlienkové procesy. Môžete sa tiež snažiť urobiť z postáv reálne osoby a zistiť, ako by ste sa cítili, keby ste boli na ich mieste.
8. Použite vizuálne prvky
Vizuálne prvky sú skvelý spôsob, ako udržať pozornosť detí. Skúste použiť obrázky z knihy alebo z internetu, ktoré zobrazujú postavy alebo situácie v rozprávke. Môže to pomôcť deťom vizualizovať príbeh a zlepšiť ich porozumenie príbehu.
9. Nenechajte sa rozptyľovať
Ak sú už deti zaujaté a pripravené na rozprávku, snažte sa nerozptyľovať a nesnažte sa vyriešiť iné úlohy. Sústreďte sa na príbeh a na svoje deti. Ukážte im, že ste ochotní venovať im svoju pozornosť. Týmto spôsobom upevníte svoj vzťah a pomôžete svojim deťom vyrastať v sebavedomých jednotlivcov.
10. Ukážte, že ste zvedaví
Pýtajte sa svojich detí na ich názor na príbeh, na postavy a na to, čo sa stalo. Ukážte, že ste zvedaví a že sa zaujímate o ich myšlienky a pocity. To vám pomôže lepšie pochopiť vaše deti a tiež vám umožní zistiť, čo ich zaujíma a čo sa s nimi deje v ich živote.
11. Nahrávajte si rozprávky na dobrú noc
Ak máte čas a vhodnú techniku, môžete si rozprávky nahrávať. Tie potom môžete pustiť napríklad v aute. Deti si tak môžu vypočuť svoje obľúbené príbehy aj keď ste niekde na cestách alebo ste príliš unavený na to, aby ste im čítali či rozprávali.
12. Otázky po rozprávke
Po dokončení rozprávky sa môžete s deťmi porozprávať o príbehu. Pýtajte sa ich na to, čo sa im najviac páčilo a prečo, či by si predstavovali príbeh inak a podobne. Takto ich podnecujete k zamýšľaniu a diskusii, čím sa učia kriticky myslieť a rozvíjajú svoju schopnosť vyjadrovať sa.
Rozprávanie príbehov je skvelý spôsob ako tráviť čas s deťmi a zároveň ich rozvíjať. S týmito jednoduchými tipmi a trikmi sa môže rozprávanie stať ešte zábavnejším a účinnejším. A nezabudnite, že najdôležitejšie je uvoľniť sa a baviť sa spoločne.