Keď počujeme slovo „múmia“, mnohým z nás sa vybaví obrázok starovekého Egypta a tajomných pyramíd. Ale vedeli ste, čo presne múmia je a prečo starovekí Egypťania mumifikovali svojich faraónov? Poďme sa na to pozrieť spolu!
Čo je múmia?
Múmia je mŕtve telo človeka alebo zvieraťa, ktorá bola špeciálnym spôsobom ošetrená, aby sa zachovala na veľmi dlhú dobu. Múmie majú suchú a tvrdú pokožku a často sú obalené v bandážach, ktoré sú ako dlhé pruhy látky.
Prečo mumifikovali ľudí?
Starovekí Egypťania verili v život po smrti a mumifikácia bola dôležitou súčasťou príprav na tento ďalší život. Cieľom mumifikácie bolo uchovať telo tak, aby sa duša, ktorú nazývali „ka“, mohla po smrti vrátiť do svojho tela a pokračovať v ďalšom živote.
Ako sa mumifikovalo?
Proces mumifikácie bol zložitý a trval až 70 dní. Najprv odstránili všetky vnútornosti z tela, pretože práve tie by sa mohli pokaziť. Tieto orgány obvykle uložili do špeciálnych nádob, ktoré sa nazývali kanopy. Telo následne vysušili pomocou látky nazývanej natrón, ktorá pôsobila ako veľmi silná soľ. Potom telo obalili v bandážach a často aj namaľovali alebo ozdobili, aby vyzeralo pekne a dôstojne.
Prečo boli faraóni mumifikovaní?
Faraóni boli egyptskí králi a považovali sa za polobohov. Mumifikácia faraónov bola obzvlášť dôležitá, pretože si Egypťania mysleli, že ako králi sa musia pripraviť na riadenie nielen svojej krajiny tu na zemi, ale aj v posmrtnom živote. Pre faraónov pripravili obzvlášť nádherné hrobky, často v pyramídach alebo v Údolí kráľov, aby ich mohli chrániť a uctievať aj po smrti.
Dúfam, že teraz viete viac o múmiách a starovekom egyptskom spôsobe ich prípravy! Je to fascinujúca súčasť histórie, ktorá nám ukazuje, ako si ľudia v minulosti predstavovali život po smrti a ako si vážili svojich vládcov.