svet rozprávok - nočná obloha

Ako nám uši prezradia tajomstvá sveta

Zistite, ako vzniká zvuk a prečo ho dokážeme počuť. Jednoduché vysvetlenie pre deti do 8 rokov, plné zábavných príkladov a zaujímavých pokusov.

da vtáčiky spievajúce na konári stromu

Poznáš ten pocit, keď počuješ niečo zaujímavé a hneď sa začneš obzerať, odkiaľ to prichádza? Možno je to cvrlikanie vtáčikov, trúbenie auta alebo smiech tvojich kamarátov. Ale prečo ich vlastne počuješ? Vďaka našim uškám dokážeme objaviť nekonečné čaro zvukov. V tomto článku sa dozvieš, ako zvuk vzniká, prečo je každý zvuk jedinečný a čo sa deje, keď nám v ušku zrazu zazvoní melódia. Poď sa spolu s nami ponoriť do tajomného sveta zvukových vĺn!

Čo je zvuk?

Zvuk je niečo, čo dokážeme počuť ušami. Typickým príkladom zvuku je cinknutie zvončeka alebo šuchot listov vo vetre. Zvuk sa rodí, keď sa niečo rozvibruje alebo zatrasie – napríklad struna na gitare. Tieto vibrácie sa šíria vzduchom okolo nás ako neviditeľné vlnky. Keď tieto vlnky dorazia k našim uškám, my ich vnímame ako rôzne zvuky.

Ako zvuk putuje

Predstav si, že do pokojnej vody hodíš malý kamienok. Na hladine sa okamžite začnú tvoriť vlnky, ktoré sa šíria dookola. Rovnako sa zvuk šíri vzduchom. Z miesta, kde vzniká (napríklad pri tlieskaní rúk), sa okolo rozvlní vzduch a tieto vlny putujú každým smerom. Ak k tebe dorazia, môžeš daný zvuk počuť.

Prečo rôzne veci vydávajú rozličné zvuky?

Všetko závisí od toho, čo sa chveje alebo trasie. A tiež od toho, ako rýchlo sa to deje. Veľká blana bubna vibruje inak než malá struna na husliach. Preto bubon duní nízkym zvukom „bum-bum“ a husle zase hrajú vyššie tóny „i-íí“. Aj ľudia majú rozdielne hlasy, pretože majú rozličné hlasivky, ktoré sa trasú rôznou rýchlosťou.

Ako počujeme zvuk?

Keď ku nám dorazí zvuková vlna, narazí na naše uško. Najskôr prechádza vonkajším uchom, tým otvorom, ktorý voláme zvukovod. Potom sa dostane k jemnej blane v uchu – hovoríme jej ušný bubienok. Keď zvukovú vlnu bubienok zachytí, roztrasie sa. Toto chvenie bubienka sa cez drobné kostičky v našom uchu (kladivko, nákovka a strmienok) prenesie ešte hlbšie, do vnútra ucha. Tam chvenie premenia malé bunky na správy pre náš mozog. A práve mozog nám povie: „Počujem vtáčika!“ alebo „Počujem hudbu!“

Rozdiely medzi hlasnými a tichými zvukmi

Ak je niečo veľmi hlasné, jeho vibrácie sú silné. Znamená to, že zvukové vlnky dosahujú naše ušká rýchlejšie a silnejšie. Napríklad ohňostroj či dunenie hromu počujeme veľmi hlasno. Naopak, keď niekto šepká, vibrácie sú slabé a tichšie, iba jemnučko dorazia k nášmu ušnému bubienku.

Skús sa započúvať

Skús si sadnúť vonku v tichej záhrade alebo na lavičke v parku. Zatvor na chvíľu oči a skús načúvať všetkému, čo sa deje okolo. Možno začuješ vtáčikov, šušťanie lístia alebo dokonca bzukot malej včely. Všetky tie zvuky sa k tebe nesú vzduchom ako neviditeľné vlnky.

Prečo je dôležité starať sa o ušká?

Naše ušká nám pomáhajú objavovať svet plný pestrých zvukov. Od spevu vtákov až po hudbu či hlas priateľov. Preto je dôležité dávať si pozor na príliš hlasnú hudbu alebo iné silné zvuky. Tie môžu naše ušká zaťažiť a unaviť. Ak je hudba veľmi hlasná, môže nás dokonca bolieť hlava alebo ušká. Vtedy si treba ušká chrániť, napríklad si vypnúť hlasnú hudbu alebo si dať chrániče na uši, keď to vyžaduje situácia.

Zaujímavý pokus

Ak chceš doma urobiť pokus, napni cez okraj misky alebo malého hrnca kuchynskú potravinovú fóliu. Na fóliu nasyp pár zrniečok (napríklad ryže). Potom zatlieskaj alebo udri lyžičkou blízko tejto misky. Zrniečka by sa mali začať jemne hýbať či pohupovať! To je ukážka, ako zvukové vlny dokážu rozochvieť aj iné veci v okolí.

Obrazotvornosť zvuku

Predstav si, že do vzduchu kreslíš vlnovku – hore, dolu, hore, dolu. Presne také vlnky v ľahkých obmenách kmitajú všade, kde vzniká zvuk: pri štekaní psíka, pri bubnovaní dažďa na strechu či pri tvojom smiechu. Z vlnoviek sa stáva pestrá zvuková paleta, ktorú dokážu naše ušká nádherne rozoznať.

Pamätaj, že náš svet je plný úžasných zvukov – stačí sa zastaviť a započúvať. Vďaka našim uškám môžeme bezpečne rozoznať, že sa blíži auto, máme možnosť spoznať spev vtáčikov či sa potešiť obľúbenou pesničkou. Každý zvuk nesie svoj príbeh a umožňuje nám lepšie porozumieť svetu, ktorý je okolo nás.

Prečítajte si rozprávku o zajkovi a sluchu

rozprávka o zajačikovi s veľkými ušami

Zajko s dlhými uškami

V mäkkom tieni vysokej jedle býval zajko, ktorého volali Dlhouško. Bol malý, chlpatý a nesmierne roztomilý. No najviac zo všetkého na ňom každého zaujali jeho neobyčajne dlhé ušká. Vďaka nim mal taký dobrý sluch, že započul aj ten najtichší šepot…